Zbigniew Darda

Forum Kultury Mazowsze zaprasza na warsztat „Kultura – dla kogo i dlaczego? Czyli audience development w praktyce”

Warsztat  „Kultura – dla kogo i dlaczego? Czyli audience development w praktyce”

Termin i miejsce: 14 stycznia  godz. 11.00 – 15.00 Teatr Studio, Warszawa

Prowadzenie warsztatów: Agnieszka Wlazeł

Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres fkmazowsze@gmail.com do dnia 11 stycznia 2012 r.

Rozwój Widowni (ang. Audience Development) to nieznana w Polsce, a szeroko stosowana m.in. w Wielkiej Brytanii, metoda – sposób pracy organizacji i instytucji sektora kultury, który skoncentrowany jest na rozwoju ilościowym i jakościowym publiczności wydarzeń kulturalnych.

Rozwój Widowni to marketing sztuki, który wychodzi daleko poza „sprzedaż wydarzeń“ – ma za zadanie aktywizować społeczność wokół działań organizacji, budować relacje z publicznością, animować i rozwijać jej zainteresowania. Chodzi więc zarówno o powiększanie widowni projektów, jak i poznanie i budowanie jej potrzeb. Ważna jest zarówno dbałość o dotychczasową publiczność, jak i świadome docieranie do nowej.

Widownią są wszyscy odbiorcy działań organizacji i instytucji zajmujących się kulturą i sztuką: odbiorcy działań, goście, czytelnicy, słuchacze, widzowie, uczniowie, studenci, partnerzy i sponsorzy.

Audience development to nie kilka uniwersalnych recept, to długofalowy, dynamiczny i całościowo zintegrowany proces stawiający WIDZA w centrum codziennych działań całej organizacji. Działania promocyjno-marketingowe wynikają więc bezpośrednio i są spójne z wizją i misją organizacji.

Agnieszka Wlazeł

Menagerka kultury o ponad 25-letnim doświadczeniu. Specjalistka ds. rozwoju publiczności (audience development). Odbyła staż badawczy dotyczący Audience development w National Museums Liverpool w Wielkiej Brytanii finansowany przez Program Grundtvig Komisji Europejskiej.

Prowadziła zajęcia z Rozwoju widowni na Uniwersytecie Warszawskim oraz dla Zachodniopomorskiego Forum Kultury.

Jest  prezeską  Fundacji Impact i członkiem zarządu  River//Cities – platformy współpracy organizacji (www.river-cities.net).Absolwentka UW (Animacja Kultury) i European Diploma in Cultural Project Management – dyplomu Fundacji M. Hictera z Brukseli wspieranego przez Radę Europy, Unię Europejską i UNESCO. Koordynatorka projektów kulturalnych: interdyscyplinarnych, filmowych, tanecznych i edukacyjnych (m.in. re:wizje sztuki, Off//On). Przez piętnaście lat wiceprzewodnicząca Federacji Niezależnych Twórców Filmowych. Nagrodzona Złotym Medalem światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA za całokształt działalności. Pomysłodawczyni i koordynatorka River//Cities. Autorka wydarzeń artystycznych nad Wisłą. Ekspertka Ministerstwa Pracy i Polityki i Agencji Wykonawczej EACEA Komisji Europejskiej.